Apply Email Jobs @ BCCC
Board room

Board Members


Rev. Dr. Robert Cayton, Chair

  • Appointed by: County Commissioner
  • Residence: Aurora
  • Term: June 30, 2018

Kathleen Simpson, Vice Chair

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Governor
  • Term expires: June 30, 2019

Betty Randolph

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Board of Education
  • Term expires: June 30, 2021

Jim Chesnutt

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Governor
  • Term expires: June 30, 2018

Jim Chrisman

  • Residence: Washington
  • Appointed by: County Commissioner

Mitchell St. Clair Sr.

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Board of Education
  • Term expires: June 30, 2018

James Gaynor

  • Residence: Chocowinity
  • Appointed by: County Commissioner
  • Term expires: June 30, 2019

Cornell McGill

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Board of Education
  • Term expires: June 30, 2020

Vacant

  • Appointed by: County Commissioner
  • Term expires: June 30, 2021

Amy Sasnett

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Governor
  • Term expires: June 30, 2020

Russell Smith

  • Residence: Washington
  • Appointed by: Board of Education
  • Term expires: June 30, 2019

Jean Woolard

  • Residence: Plymouth
  • Appointed by: Washington Co Commissioner
  • Term expires: February 2, 2020

Marya Shavender

  • Residence: Pantego
  • Appointed by: Governor
  • Term expires: June 30, 2021